טלפון - 072-3355411

החזרי מס בורסה ושוק ההון

החזרי מס בורסה

גם כאשר מפסידים, עדיין אפשר להרויח!

החזרי מס בורסה נועדו עבור אנשים משקיעים שהשקיעו את כספם בתוך שוק ההון אך הפסידו בהשקעה זו ואיבדו את האפשרות להרויח. במצב כזה משתתף מס הכנסה עם ההפסד ומעניק לאדם זה החזר מס בהתאם לאחוז שהוא הפסיד.

בכתבה שלפנינו נסביר למה מקבלים החזרי מס בורסה, ומתי אפשר לממש את הזכות.

 

שוק ההון

כל מי שסוחר בתוך שוק ההון יודע במה הוא כרוך. מדובר בשוק הסובל מירידות ועליות יש מצבים בהם מרויחים סכומי כסף גדולים ויש מקרים בהם מפסידים אותם. משקיען שמניח את כספו בתוך שוק ההון ורוצה להגיע לרווחים, יצטרך תמיד להפריש מסכום הרווחים שלו חלק עבור מס הכנסה, בהתאם לחוק. מסיבה זו גם כאשר הוא מפסיד והשקיע בעסקה בבורסה בה לא היו לו רווחים, אמור מס הכנסה להשתתף בהפסד ולתת לו החזרי מס בורסה ביחס למה שהוא הפסיד.

התובנה העומדת מאחורי הכלל הזה היא פשוטה – אם מס הכנסה משתתף ברווחים של המשקיע באופן מלא, הוא חייב גם להשתתף בהפסדים של אותו משקיע ביחס זהה לחלוטין.

וכך זכאים לקבל החזרי מס בורסה בהצלחה מרובה.

 

מימוש של החזרי מס בורסה

כדי להצליח לקבל החזרי מס בורסה צריך לבדוק את היקף ההשקעות בשוק ההון והאם הם עונים לקריטריונים של השקעות בשוק ההון. משום שהדבר תלוי בגובה סכום ההשקעה, בתזרים המזומנים שיש או אין, האם ההשקעה מוגדרת כעסק או לא.

יש לפתוח תיק מול מס הכנסה ולדווח על ניהול חשבונות תקין. יש לשקף את המצב בשוק ההון עם ההכנסות וההוצאות שהיו בעבר עד כה. אפשר וגם כדאי לקזז מסכום ההכנסות את כל ההפסדים שהיו בעבר, כולל ריבית ודיבידנד ש"ח שהיו בשנה זו.

גם מי שמשלם עבור מס שבח לקניית נדל"ן יכול לקזז סכום זה מסך ההכנסות שהיו לו מניירות ערך.

 

מתי זכאים לקבל החזרי מס בורסה?

אדם עצמאי שעובד בסחר עם שוק ההון באופן קבוע, וזה מקור ההכנסה שלו יכול לדרוש החזרי מס בורסה בכל מקרה של הפסד והוא יכול גם לקזז מן ההפסד את כל ההוצאות שהיו לו בגין ניהול העסק. פירושו של דבר אם היו לו נזקים באותה שנת מס, או הוצאות שונות בגלל היותו סוחר בשוק ההון, הוא יכול לקזז את כל ההוצאות כולם ולבקש החזרי מס בורסה במקרה של הפסד.

מצד שני, אדם שעושה השקעות עם שוק ההון רק בתור עיסוק צדדי ויש לו הכנסה ממקור הכנסה קבוע אחר, לא יוכל לקזז את סך ההוצאות שהיו לו בגין השקעות אלו אלא הוא יצטרך לקזז את הרווחים שהיו לו בהשקעות בשוק ההון מול ההפסד העכשווי. אם יתברר שההפסד גדול מן הרווח הוא יהיה זכאי לקבל החזר.

רוצה לדעת האם מגיע לך החזרי מס ?

החזרי מס על פנסיה

החזרי מס על פנסיה שכיר, במקרים רבים מגיע לך החזר ממס הכנסה. שכירים רבים לא יודעים את זה ומשאירים כסף ששיך להם בקופת המדינה. מס

קרא עוד »

הסבר על החזרי מס

הסבר על החזרי מס שכיר, במקרים רבים מגיע לך החזר ממס הכנסה. שכירים רבים לא יודעים את זה ומשאירים כסף ששיך להם בקופת המדינה. מס

קרא עוד »
סגירת תפריט
Close This Panel